Bilgi Merkezimiz

Uzman Kadromuz ve Derin Sektörel Birikimimiz

Sektörde edindiğimiz deneyimler ve uzmanlığımızın getirdiği bilgi ve öngörülerimizi paylaşarak iş ekosistemimizin gelişimine katkıda bulunabilmekten mutluluk duyuyoruz.

Madencilik ve cevher hazırlama alanındaki gelişmeleri; teknik, ekonomik, çevre ve maden kanunlarına dair değişiklikleri; uygulama, tüzük ve yönetmelikler ve bunlara dair yorumlarımızı içeren hukuksal analizlerimizi bu sayfada bulabilirsiniz.
Amacımız aynı ekosistemi paylaştığımız değerli madencileri, iştirakleri ve maden konusuna ilgi duyan herkesi BENSU ve ADG uzmanlığıyla bilgilendirebilmek ve sektördeki gelişmelerden haberdar edebilmek.
Kömürün Kendiliğinden Yanması ve Etkileyen Faktörler

Kömür yapısı gereği oksijeni adsorplamaya ve oksidasyona yatkındır. Kömürün kendiliğinden yanması oldukça karmaşık ve hala tam olarak açıklanamamış bir mekanizmaya sahipse de günümüzde en yaygın kabul gören kuram kömür oksijen birleşiği kuramıdır. Bu kurama göre kömürün kendiliğinden yanması yavaş oksidasyon, hızlanan oksidasyon ve hızlı oksidasyon aşamalarından oluşmaktadır.

Read more
Madencilik ve Taş Ocakçılığı Sektörü Raporu

İşgücü Piyasası Araştırmalarının temel amaçları, işgücü piyasası ile ilgili periyodik bilgi elde etmek, işgücü piyasasında mevcut ve gelecek dönemde meydana gelen veya gelmesi beklenen sektörel ve mesleki değişim ile gelişmeleri izlemek, işgücü piyasasının talep yapısını ortaya koymak ve bu sonuçlar üzerinden aktif istihdam politikalarına veri kaynağı teşkil etmek şeklindedir. Bu kapsamda 2019 yılı İşgücü Piyasası Araştırması 1 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında 2-9, 10-19 ve 20+ işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilmiştir.

Read more
Dünya’da ve Türkiye’de Krom

Yer kabuğunun doğal bileşenlerinden biri olan krom; metalurji,kimya ve refrakter sanayinin temel elementlerinden biridir.
Krom metalinin ekonomik olarak üretilebildiği tek mineral ise kromittir. Kromit, mineralojik olarak spinel grubuna ait bir mineral olup, küp sisteminde kristallenir.

Read more

Madencilik ve çevre ekosistemine dair sizlerden gelen geri bildirimlere ve yorumlarınıza değer veriyoruz, paylaşmak istediklerinize bize iletmeniz halinde sayfamızda yayınlamaktan onur duyarız.